O tym, że program Erasmus jest najbardziej rozpoznawalnym oraz najbardziej skutecznym programem, nie musimy się przekonywać. Bardzo się cieszymy i państwo wielokrotnie to podkreślacie, że zostały podwojone środki. Jeżeli te podwojone środki nałożymy na zwielokrotnione zamiary, to okaże się, że tych środków jest stanowczo za mało.
Potrojona liczba uczestników – świetnie. Europejski Obszar Edukacji to nowe wyzwanie. Mobilność nauczycieli i Akademia Nauczycieli, to nowe wyzwania. Podróże po Europie, to nowe wyzwanie. Szkolenie i Centra Kształcenia, to nowe wyzwania.
Proszę popatrzeć jak maleje to podwojenie środków w stosunku do liczby zadań. Zatem musimy zagwarantować zwiększenie środków, to po pierwsze. Po drugie, do tej pory niepokoił nas zawsze, podczas każdego przeglądu, bardzo niski odsetek finansowanych projektów w stosunku do zgłaszanych. Czy Państwo przewidujecie, żeby wprowadzić podobne do rozwiązanie, jakie jest w Horyzoncie, żeby wyróżniać dobre projekty, na które zabrakło finansowania. Kolejna sprawa, czy przewidujecie Państwo dużo większą elastyczność przy dokonywaniu oceny, może należy przesuwać środki, aby optymalizować ich wydatkowanie w sposób wyraźny. Potrzebna jest optymalizacja wysokości stypendiów i dostosowanie ich do kosztów kraju goszczącego. Czy przewidujecie Państwo wsparcie dla agencji narodowych, ponieważ i dla nich jest dużo więcej zadań. Prosiłabym, aby Państwo przybliżyli nam Discovery Europe, ponieważ naszym głównym celem, a Państwo się z tym zgadzacie, jest włączenie. Samo przydzielenie biletu jeszcze nie oznacza, że kogoś będzie stać na zwiedzanie Europy. Powiedziała Pani, że ma pomysł na lepszą współpracę z Europejskim Funduszem Społecznym, proszę to rozwinąć i proszę rozwinąć pomysł na synergię pomiędzy Erasmusem a Horyzontem.
Wystąpienie poseł Krystyny Łybackiej podczas Komisji Kultury i Edukacji w dyskusji na temat programu Erasmus 19.06.2018 r.