fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Inauguracja Izb, ślubowanie parlamentarzystów

W poniedziałek, 13 listopada 2023 r. odbyły się inauguracyjne posiedzenia Sejmu X kadencji i Senatu XI kadencji, podczas których nowo wybrani  posłowie i senatorowie złożyli ślubowanie. W głosowaniach wybrano marszałków i wicemarszałków. W posiedzeniach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda, który wygłosił wystąpienia. Premier Mateusz Morawiecki złożył przed Sejmem dymisję rządu.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął przemówienie od zwrócenia uwagi na frekwencję w wyborach parlamentarnych 15 października, która wyniosła 74,38 proc. w wyborach do Sejmu i 74.31 proc. w wyborach do Senatu.

Prezydent podkreślił, że to "wielka zmiana, to wielki sukces, ale to także i wielkie zadanie". "Zadanie dla wszystkich państwa, którzy zasiadają dzisiaj w ławach poselskich, zarówno tych, którzy będą tworzyć większość rządową, jak i tych, którzy znajdą się w opozycji".

A. Duda dodał – najważniejsze jest to, że Polacy rozstrzygają spory przy urnie wyborczej, co jest "istotą demokracji i wielkim sukcesem ostatnich lat". "Polacy ponownie uwierzyli, że ich głos ma znaczenie i jako obywatele mogą decydować o najważniejszych dla Polski sprawach i decydować o kierunkach rozwoju naszej ojczyzny".

JSW slubowanie   gawkowski slubowanie

Po wystąpieniu głowy państwa głos zabrał marszałek senior Marek Sawicki (PSL), który podkreślił, że działalność każdej władzy, a przede wszystkim parlamentu powinna opierać się na państwie prawa i godności człowieka. "Nie ma prawdziwej demokracji bez otwartego parlamentaryzmu" - dodał.

Posłowie i senatorowie złożyli ślubowanie. Rota ślubowania zapisana w konstytucji brzmi: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej". Tekst roty odczytał w Sejmie Marszałek Senior Marek Sawicki (PSL), a w Senacie Marszałek Senior Marek Seweryński (PiS).

kukucki slubowanie   wicemarszalkowie lewicy

Pierwszą decyzją posłów X kadencji był wybór Szymona Hołowni na marszałka Sejmu, a w Senacie marszałkinią wybrano Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Sejm wybrał pięciu wicemarszałków: Monikę Wielichowską (KO), Dorotę Niedzielę (KO), Włodzimierza Czarzastego (Nowa Lewica), Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) oraz Piotra Zgorzelskiego (Trzecia Droga).

Kandydatka PiS Elżbieta Witek nie uzyskała wymaganego poparcia, co oznacza, że największy klub w Sejmie, liczący 194 posłów, nie ma swojego przedstawiciela w prezydium Sejmu, ale ma zagwarantowane miejsce dla takiego reprezentanta, który uzyska większość głosów akceptacji w Sejmie.

W Senacie wicemarszałkami zostali wybrani: Magdalena Biejat (Lewica), Michał Kamiński (PSL) i Maciej Żywno (Polska 2050). Odrzucona została kandydatura Marka Pęka z PiS na wicemarszałka Senatu, a PiS nie wskazał na razie innego kandydata na czekające miejsce dla klubu senatorów PiS.

Misję tworzenia nowego rządu prezydent Andrzej Duda w tzw. pierwszym kroku powierzył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

***

W przeprowadzonych 15 października wyborach do Sejmu – PiS uzyskało 35,38 proc. głosów, KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc. PiS w wyborach do Sejmu zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18. Ponad 100 z nich w poselskich ławach zasiądzie po raz pierwszy. W wyborach do Senatu kandydaci PiS zdobyli 34 mandaty; KO - 41; Trzeciej Drogi (PSL i Polska 2050) - 11, a Nowej Lewicy - 9 mandatów. W Senacie znajdzie się także pięciu senatorów, którzy startowali z własnych komitetów. 

Opr. nim, 13 listopada 2023 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem